This is G o o g l e's cache of http://www.show-n-shine.com/2002/coverage/beach_bash/beach_bash.html.
G o o g l e's cache is the snapshot that we took of the page as we crawled the web.
The page may have changed since that time. Click here for the current page without highlighting.
To link to or bookmark this page, use the following url: http://www.google.com/search?q=cache:Obr6IwvVolUC:www.show-n-shine.com/2002/coverage/beach_bash/beach_bash.html+%22Eric+Dalton%22&hl=en&ie=UTF-8


Google is not affiliated with the authors of this page nor responsible for its content.
These search terms have been highlighted:  eric  dalton 

BASH AT THE BEACH

 

SPONSORED BY:


DROP EM WEAR
336-774-9612

HOTWIRES
330-759-7863

 

ARTMASTER GRAPHICS

304-263-8402

 

 

 

VENDORS:

 

DROP EM WEAR 336-774-9612 http://www.dropemwear.com/

 

HOTWIRES/CUSTOM PERFORMANCE PRODUCTS

330-759-7863   http://www.hotwiresonline.com/

 

ARTMASTER GRAPHICS 304-263-8402

 

JERRY’S BUMPER SALES 910-483-3227

 

AUGUSTA CUSTOMS 706-733-8899

 

SENSATIONAL SIGNS & GRAPHICS 336-708-0389

 

LO GEAR 252-754-2584 http://www.logear.com/

 

SHOW CASE PHOTO 910-425-3941

 

RONNIE’S AUTOMOTIVE 910-848-2294

 

EVENT COVERAGE BY: DROPJAWMAG.COM

                                             STREETSOURCEMAG.COM

                                             CUSTOMTACOS.COM

                                             SHOW-N-SHINE.COM

                                             MINISTYLE.COM

                                             STREET TRUCK MAGAZINE

                                             SPORT TRUCK MAGAZINE

 

VEHICLES REGISTERD: 301

 

STATES REPRESENTED: VA, WVA, NC, SC, MD, PA, NJ, KY, OH,

GA, TENN, NY, AL

 

# OF CLUBS: 56

 

OUTSTANDING CLUB: EXOTIC PROFILES, LEBANON PA

 

SPECIAL AWARD WINNERS:

PROMOTER’S CHOICE—RUSTY JOHNSON BMW

LONGEST DISTANCE— SAM HENNE 700 MILES

 

STREET DIVISION WINNERS:

 

4X4 MINI NO LIFT

1ST – JERRY HAYDEN 96 DODGE DAKOTA

2ND – TONY WOLFE 92 TOY

 

4X4 FULL NO LIFT

1ST – EARL HAND 91 GMC

2ND – SAM HENNE 02 CREW CAB

 

SPORT TRAC

1ST – DAVID LOCKSFORD 01 SPORT TRAC

2ND – MICHAEL YOUND 01 SPORT TRAC

 

4X4 FULL

1ST – LARRY EDWARDS 99 DODGE RAM

2ND – BRIAN FRITZ 99 CHEVY

 

4X4 UTILITY

1ST – ADAM WOLFE 02 ESCALADE

2ND – BRIAN MEYERS 84 JEEP CJ-7

3RD – JAMIE LEFEVER 99 WRANGLER

 

2WD MINI UTILITY

1ST – BRIAN MOFFETT 93 TYPHOON

2ND – RONNIE PETTY 00 BLAZER

3RD – JAMES SHERROD 98 EXPLORER

 

CHEVY S-10 (82-93)

1ST – JEFF MILLER 93 S-10

2ND – STEVEN ROWELL 93 S-10

 

GMC S-15 (82-93)

1ST – BURL HAND 87 S-15

 

CHEVY S-10 (94-UP)

1ST – JONATHAN LANDRY 00 S-10

2ND – DANILE COPPENS 99 S-10

3RD – TRAVIS BLACKMAN 00 S-10

 

GMC S-15 (94-UP)

1ST – STEVE RAMSEY 97 GMC SONOMA

2ND – CJ WILLIAMS 99 SONOMA

 

RANGER 93-UP (INCLUDING MAZDA)

1ST – JOE MARSHALL 97 RANGER

2ND – MICHEAL SILVA 98 RANGER

3RD – JOSHUA MOORE 00 RANGER

 

TOYOTA TACOMA

1ST – JAMES O’CONNER 01 TACO

2ND – CHARLES BLAKE 01 TACO

 

MAZDA UP TO 93

1ST – ALAN COFFEY 87 B2200

2ND – ROD HANNA 89

3RD – THOMAS FORTENBERRY 92 B2600

 

DODGE DAKOTA

1ST – DWAYNE CARRIGAN 99

2ND – MICHEAL JACKSON 00

3RD – ROBERT KOBLE 01

 

DODGE D-5O/MITSUBISHI

1ST – JEREMY BROWN 94 MIGHTY MAX

2ND – JOEY VAUKNEIGHT 88 MIGHTY MAX

NISSAN

1ST – JARAD HARTSELL 94

2ND – JOHN HAMMER 86

 

2WD CHEVY FULL (88-UP)

1ST – CHRIS ECHEL 97 CHEVY

 

2WD GMCC FULL (88-UP)

1ST – BLAKE VAN GUDPAN 95 GMC

 

2WD OTHER FULL (92-UP)

1ST – MIKE BEAVER 02 F-150

2ND – GARY KETTLESON 98 EXPEDITION

3RD – JERMAINE MCMILLAN 01 LIGHTNING

 

OTHER FULL CAR (93-UP)

1ST – RYAN ONUFER 98 3000 GT

2ND – AMY KING 00 MONTE CARLO

3RD – ANOTHONY FAULK 94 BMW

 

FULL SIZE CAR (80-92)

1ST – MARK HARRISON 86 CUTLASS SUPREME

 

FULL SIZE CAR (79-OLDER)

1ST -- BUDDY VAINE 66 DODGE CHARGER

 

FORD COMPACT

1ST – CURTIS DICKENS 01 EXSORT

2ND – JOEY NEWBERRY 00 ESCORT

3RD MICHEAL BROWN 01 FOCUS

 

FORD MIDSIZE

1ST – ADAM MAYO 98 CONTOUR

2ND – DAVID STONE 00 CONTOUR

3RD – CORY KING 00 COUGAR

 

CHEVY/GM COMPACT

1ST – KAREN MAHONEY 02 CAVALIER

2ND – TARA TENCH 96 GEO PRISM

3RD – JASON GEE 99 CAVALIER

CHEVY/GM MIDSIZE

1ST – DUSTIN FAUVER 98 MALIBU

2ND – JACKIE MELTON 94 CAMARO

3RD – WILLIAM STEVENS 95 CAMARO

 

DODGE COMPACT

1ST – APRIL NORRIS 96 NEON

2ND – NICHOLAS VOLPE 00 NEON

3RD – STEVE PETTIE 98 NEON

 

DODGE MIDSIZE

1ST – JAMIE LEFEVER 97 AVENGER

2ND – ERIC HARDCASTLE 98 AVENGER

3RD – JONOTHAN BELL 99 AVENGER

 

HONDA CRX/DEL SOL

1ST CHAD RUBY 88 CRX

2ND – QUINN FELDER 89 CRX

3RD – BRADLEY MAYO 91 CRX

 

HONDA CIVIC 2DR

1ST – CHAD HAMPTON 00 CIVIC

2ND – MATT KINKEAD 94 CIVIC

3RD PABLO RODRIGUEZ 01 CIVIC

 

HONDA CIVIC 4DR

1ST – JAMIE DAUGHERTY 95 CIVIC

 

HONDA ACCORD 2DR/PRELUDE

1ST – BRIAN BAILEY

 

HONDA ACCORD 4DR

1ST – GENE FREEMAN 90 ACCORD

2ND – TRACY RAVEN 96 ACCORD

3RD – JUSTIN ANDREWS 96 ACCORD

 

TOYOTA 2DR

1ST – BRADLEY MAYO 97 SUPRA

2ND – KEVIN KEEP 91 MR-2

3RD – ED HARENS 00 CELICA

TOYOTA 4DR

1ST – ANDREW SUGG 93 CAMRY

2ND – SHAUN RUSHING 99 CAMRY

 

MAZDA

1ST – BRANDON BURRELL 02 PROTÉGÉ

2ND – DUSTIN LEWIS 99 MIATA

3RD – MICHELLE HENRY 02 PROTÉGÉ

 

MUSTANG

1ST – WILL KEIM 95

2ND – GORY GEE 01

3RD – TIM LOWERY 96

 

MITSU ECLIPSE

1ST – ANDREW PAGETT 97

2NDERIC DALTON 97

3RD – JASON HIGHFILL 01

 

NISSAN

1ST – JOSHUA GOWER 90 300ZX

2ND – JASON WILLIAMS 93 ALTIMA

CHRIS BENNI 90 300ZX

 

VW

1ST – LARRY WILLIAMS 97 GOLF

2ND – JEFF LEONE 99 JETTA

 

ALL OTHER DOMESTIC COMPACT

1ST – ROBERT NICHOLSON 01 PT CRUISER

 

ALL OTHER DOMESTIC MIDSIZE

1ST -- CODY EYERLY 94 SATURN SC2

2ND – JORDAN GASTER 95 SATURN

 

ALL OTHER FOREIGN COMPACT

1ST – JUDITH GARRETT 01 DAEWOO LANOS

 

ALL OTHER FOREIGN MIDSIZE

1ST – RUSTY JOHNSON 95 BMW M3

2ND – JOY KIRKLEY 02 ACURA RSX

3RD – JASON LANE 94 ACURA

 

SPECIAL INTEREST CAR

1ST – CURTIS RIBELIN 62 VW

2ND – BILL SAWYER 72 TRIUMPH

3RD – LARRY SMITH 67 BARRACUDA

 

UNDERCONSTRUCTION COMPACT CAR

1ST –BJ BROOKS 96 ESCORT

2ND – CHRISTOPHER BOTTI 96 CIVIC

3RD – WAYNE MULLINS 92 CIVIC

 

UNDERCONSTRUCTION CAR

1ST – DONNIE CHANDLER 97 ECLIPSE

2ND – SAMUEL PRICE 93 MUSTANG

3RD – CHARLES ENGLISH 90 ACCORD

 

UNDERCONSTRUCTION MINI TRUCK

1ST – CALEB STROUD 85 S-10

2ND – JAMIE STREET 96 TOY

3RD – DONNIE BONAPARTE 96 S-10

 

SPECIAL INTEREST

1ST – CHRIS BOONE LOW RIDER BIKE

2ND – JONATHAN DANIELS BLACK WIDOW GOLF CART

 

MOTORCYCLE

1ST – RYAN CENCELEWSKI 02 PROWLER

2ND – GLEN ALLEN 99 GSX-1

3RD – ROBERT CARTER 99 ZX-9

 

 

SHOW DIVISION WINNERS:

 

4X4 MINI UP TO 35’S

1ST – CRAIG CHAFFMAN 90 TOY X-CAB

2ND – KEVIN DUNHAM 96 S-10

 

 

4X4 MINI 36’S -UP

1ST – ALLEN GARRETT 85 TOY

 

4X4 FULL

1ST – SAM HENNE 90 CHEVY CREWCAB

2ND – ROBERT PARKER 93 F-150

3RD – BRANDON SUGGS 96 F-150

 

2WD UTILITY

1ST – RYAN SLOAN

2ND – JONATHAN CURRIE 91 TRACKER

3RD – RICHARD PELOW 90 VAN

 

2WD MINI DOMESTIC

1ST – TIM BARR 91 S-10

2ND – KENNEY DALEY 95 S-10

3RD – B J ANDERSON 99 S-10

 

2WD MINI FOREIGN

1ST – ROGER MAHONEY 94 MAZDA B2300

2ND – JOE MCCUMBER 85 TOY

3RD – DENNIS RAY 87 NISSAN

 

2WD GM (88-UP)

1ST – KEITH BARR 93 C-1500

2ND -- DAVID DAVIS 99 TAHOE

3RD – ROBERT MCCAULEY 94 GMC

 

CARS FULLSIZE

1ST – TROY REID 91 CAPRICE

2ND – ROSS SMITH 97 GRAND PRIX

3RD – THOMAS VANE 86 MONTE CARLO

 

CARS COMPACT FOREIGN

1ST – ETHAN GREENFIELD 94 TOY PASEO

2ND – SCOTTY LEE 01 HYUNDAI

3RD – JEFFERY CANNON 99 VW BEETLE

 

CARS COMPACT DOMESTIC

1ST – GARY NELLIS 98 CAVALIER

2ND – ROBERT SABOUSKY 97 CAVALIER

3RD – APRIN HAGG 92 CAVALIER

 

HONDA CIVIC 2DR

1ST – MATT DAVIS 00

2ND – MANDEE BRYANT 99

3RD – JOSEPH SHELTON 97

 

HONDA ACCORD 2DR /PRELUDE

1ST – DON GUNN 01 ACCORD

2ND -- SUNNY STOTLER 95 ACCORD

3RD – JACKIE PICKEREL 97 PRELUDE

 

HONDA ACCORD 4DR

1ST – JASON AKRIDGE 94 ACCORD

2ND – ROBERT MASSIE 96 ACCORD

 

CARS MIDSIZE FOREIGN

1ST – FRANK MONTOYA 99 ECLIPSE

2ND – JEREMY LINDLEY 90 INTEGRA

3RD – NICOLAS SHELTON 97 EAGLE

 

CARS MIDSIZE DOMESTIC

1ST – BILL SINE 94 BERETTA

2ND – WILLIAM COX 95 MUSTANG

 

PRO DIVISION WINNERS:

 

4X4

1ST – JOHNNY VENTURA HOT STEPPER

 

2WD MINI DOMESTIC

1ST –JUSTIN BERRYMAN 97 RANGER

2ND – CHAD JOHNSON 86 RANGER

3RD – TONY MOONEY 86 S-10

 

2WD MINI FOREIGN

1ST – MICHEAL JEFFREYS 86 MAZDA

2ND – RODNEY OWENS 92 ISUZU

3RD – BUBBA JOHNSON 94 TOY

 

2WD FULLSIZE

1ST – RUSTY SMITH 97 CHEVY

2ND – ROBERT KRAMER 83 VAN

3RD – WAYNE WILSON 97 FORD

 

CARS COMPACT

1ST – PHILLIP CAREY 00 VW BEETLE

 

CARS MIDSIZE

1ST – BRANDON COMBS 92 LUMINA

 

CARS FULLSIZE

1ST – BRADLEY POWELL 65 IMPALA

2ND – JOHN JACKSON 89 T-BIRD

 

ALL HONDA

1ST – SUMMER WATMAN 92 PRELUDE

2ND – RYAN MERRITT 88 CRX

3RD – LESLIE FARKAS 94 ACCORD

 

 

STREET DIVISION SPECIAL AWARDS:

 

BEST INTERIOR CAR – BRANDON BURRELL 02 PROTEGE

BEST INTERIOR TRUCK—ADAM WOLF 02 ESCALADE

BEST ENGINE CAR – BUDDY VAINE 66 CHARGER

BEST ENGINE TRUCK – BRIAN MEYERS 84 JEEP CJ-7

 

OUSTANDING 2WD MINI—JEFF MILLER 93 S-10

OUTSTANDING 2WD FULL—MIKE BEAVER 02 F-150

OUTSTANDING CAR—CURTIS RIBELIN 62 VW HANDMADE

OUTSTANDING 4X4—JERRY HAYDEN 96 DAKOTA

 

STREET CHAMPION—BURL HAND 87 GMC S-15

 

 

 

 

 

SHOW DIVISION SPECIAL AWARDS:

BEST PAINT CAR – FRANK MONTOYA 99 ECLIPSE

BEST PAINT TRUCK – JONATHAN CURRY 91 GEO TRACKER

BEST INTERIOR CAR – ETHAN GREENFEILD 94 TOY PASEO

BEST INTERIOR TRUCK – KENNY DALEY 95 S-10

BEST ENGINE CAR – JEREMY LINDLEY 90 ACURA

BEST ENGINE TRUCK – ROGER MAHONEY 94 MAZDA

 

OUSTANDING 2WD MINI—TIM BARR 91 S-10

OUTSTANDING 2WD FULL—KEITH BARR 93 C-1500

OUTSTANDING CAR—BILL SINE 94 BERETTA

OUTSTANDING 4X4—ALLEN GARRETT 85 TOY

 

SHOW CHAMPION—SAM HENNE 90 CHEVY CREW CAB

 

PRO DIVISION SPECIAL AWARDS:

 

BEST PAINT – ROBERT KRAMER 83 CHEVY VAN

BEST INTERIOR – RUSTY SMITH 97 CHEVY SILVERADO

BEST ENGINE – MICHEAL JEFFREYS 86 MAZDA

 

OUTSTANDING 2WD – JUSTIN BERRYMAN 97 RANGER

OUTSTANDING CAR—SUMMER WATMAN 92 PRELUDE

 

PRO CHAMPION—JOHNNY VENTURA 85 F-150 “THE HOT STEPPER”